Fractal

Ξεκινά το 1ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους του Δήμου Περιστερίου

 

To 1ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους του Δήμου Περιστερίου είναι πλέον γεγονός και ανοίγει τις πύλες του στο κοινό την Πέμπτη 19 Μαΐου 2016, στις 8:00 μμ.

 

Peristeri FILM_FESTIVAL_poster

 

Ξεκινώντας με την πρώτη προβολή (εκτός συναγωνισμού) της ταινίας Πρωταπριλιά που γύρισε φέτος το Κινηματογραφικό Εργαστήρι του Δήμου Περιστερίου, το κυρίως πρόγραμμα του Φεστιβάλ περιλαμβάνει 52 ταινίες μυθοπλασίας και ντοκιμαντέρ (28 ταινίες στο Διαγωνιστικό Τμήμα και 24 στο Ενημερωτικό). Με συμμετοχές από διάφορες πόλεις της χώρας, το περιεχόμενό του Φεστιβάλ καλύπτει ποικίλες θεματικές και περιλαμβάνει διαφορετικές αισθητικές προσεγγίσεις.

Παράλληλα, το Φεστιβάλ εγκαινιάζει συνεργασία με τη δημιουργική ομάδα Νεανικό Πλάνο, εκτιμώντας την πολυετή προσφορά της στην προαγωγή της κινηματογραφικής παιδείας στη νέα γενιά.

Στο πλαίσιο αυτό, σε ξεχωριστή ενότητα, θα προβληθούν οι βραβευμένες ταινίες της Camera Zizanio 2015, όπως επίσης και ταινίες που δημιούργησαν σχολεία του Περιστερίου σε συνεργασία με τον φορέα. Επιπλέον, ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το Εργαστήρι Κινουμένων Σχεδίων που θα πραγματοποιηθεί και το οποίο απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες.

Όλες οι εκδηλώσεις και προβολές θα πραγματοποιηθούν στο Συνεδριακό–Πολιτιστικό Κέντρο του Δημαρχείου Περιστερίου. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον επίσημο ιστότοπό του (www.peristerifilmfest.gr).

Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Δημητρακάκης Φώτης (σκηνοθέτης).

Υπεύθυνος Συντονισμού: Ηλιόπουλος Αποστόλης (σκηνοθέτης).

 

fest-page-1fest-page-2 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

Πέμπτη 19 Μαΐου 2016

8:00 μμ           Έναρξη Φεστιβάλ

Χαιρετισμός Δημάρχου

Προβολή της ταινίας Πρωταπριλιά του Κινηματογραφικού Εργαστηρίου του Δήμου Περιστερίου – Συζήτηση με τους συντελεστές

 

Παρασκευή 20 Μαΐου 2016

5:20 μμ – 8:00 μμ       Προβολή: Ενημερωτικό Τμήμα – Μυθοπλασία Α΄ Μέρος

In Distortion (Μιχάλης Κλιούμης, 2014) 20΄

5 τρόποι να πεθάνεις (Ντάινα Παπαδάκη, 2014) 15΄

Carrots and Cucumbers (Μάνος Καρυστινός, 2016) 5΄

Once Upon A Time (Στέφανος Κοσμίδης, 2015) 3΄

Eye Candy (Δημήτρης Βαβάτσης, 2016) 8΄

Δύο πρώτες μέρες (Στέλιος Μπουζιώτης, 2014) 14΄

διάλειμμα 15΄

Under the Clock (Βάσια Παπαηλίου, 2015) 25΄

Durckness (Άρης Δεληγιαννίδης, 2016) 8΄

The Bust (Μιχάλης Δημητρίου, 2015) 6΄

Σαρκοβόρος (Δημήτρης Βαβάτσης, 2015) 27΄

Cain (Στέφανος Κοσμίδης, 2016) 4΄

 

8:30 μμ – 11:20 μμ     Προβολή: Διαγωνιστικό Τμήμα – Μυθοπλασία Α΄ Μέρος

Χωρίς γάλα (Θοδωρής Βουρνάς, 2015) 17΄

4 Μαρτίου (Δημήτρης Νάκος, 2015) 15΄

The Life of a Sober Man (Αντώνης Βαλληνδράς, 2015) 19΄

Η απέναντι όχθη / The River (Μιχάλης Φελάνης, 2011) 9΄

The Collector (Δημήτρης Αργυρίου, 2014) 13΄

διάλειμμα 15΄

Η ρουτίνα (Δημήτρης Άντζους, 2015) 27΄

Ο ιδιώτης (Βασίλης Νομπιλάκης, Παναγιώτης Τομαράς, 2012) 15΄

Sin (Χριστίνα Άννα Δαφνή, 2014) 12΄

Οικογενειακή ιστορία / A Family Story (Λίνο Καφίδας, 2015) 10΄

e-Social (Ναταλία Λαμπροπούλου, 2015) 15΄

 

Σάββατο 21 Μαΐου 2016

11:00 πμ – 1:50 μμ    Προβολή: Ενημερωτικό Τμήμα – Μυθοπλασία Β΄ Μέρος

Μια ξύλινη φλογέρα (Παναγιώτης Κράββαρης, 2015) 12΄

Η εκδρομή (2ο Γυμνάσιο Χανίων, 2016) 5΄

Sphinx (Κωνσταντίνος Καραμαγκιώλης, 2012) 18΄

Ασήμαντες επιλογές (Μιχάλης Λυγκιάρης, 2016) 5΄

Για πάντα (Νίκος Μανδαράκας, 2015) 22΄

Όμορφη μέρα (13ο ΓΕΛ Περιστερίου, 2014) 13΄

διάλειμμα 15΄

Το παλαιοπωλείο της οδού Ruth Kjaer  (Άσπα Σιώκου, 2014) 7΄

Παγόβουνο (Κώστας Γεραμπίνης, 2012) 19΄

Το μεροκάματο ενός ληστή (Μιχάλης Φελάνης, 2013) 14΄

Le secret de la vie (Παύλος Θωμόπουλος, 2016) 7΄

κλειδαράς (Μιλτιάδης Χρηστίδης, 2015) 5΄

Βλέπω στον ύπνο μου Αφροδίτες (Άρης Καπλανίδης, 2013) 9΄

Εφτά βήματα (Γιάννης Καρύδας, 2015) 9΄

 

5:00 μμ – 7:30 μμ  Προβολή: Διαγωνιστικό Τμήμα – Ντοκιμαντέρ

Σχολείο αλληλεγγύης (Vahagn Karapetyan, 2015) 30΄

On.Off. (Ομάδα Ντοκιμαντέρ Animart 2014, 2015) 14΄

Τα μάτια (Καζίκ Φουρμαντσύκ, 2016) 3΄

Παλίρροιες – Το παραμύθι της θάλασσας (Σταυριάννα Λίτσα, 2015) 11΄

Pinhole Project (Βάσω Μιχαλοπούλου, 2016) 5΄

διάλειμμα 15΄

Εκεί που μένω (Γιώργος Αρπατζόγλου, 2012) 24΄

Fortress Europe (Σωτήρης Παλάσκας, 2016) 9΄

Το όνειρο του Πάολο (Κυρηναίος Παπαδημάτος, 2015) 30΄

 

8:00 μμ – 11:00 μμ     Προβολή: Διαγωνιστικό Τμήμα – Μυθοπλασία Β΄ Μέρος

Κάτι θα γίνει (Θάνος Ψυχογυιός, 2012) 13΄

Pacinos Way (Χάρης Παντελιδάκης, 2015) 17΄

A Long Vacation (Έλενα Δεμέστιχα, 2015) 22΄

Ο σπόρος (Ιφιγένεια Κοτσώνη, 2015) 14΄

Πιγκουίνοι (Δημήτρης Ζάχος, 2012) 13΄

διάλειμμα 15΄

Η αποκάλυψη του Θηρίου (Θανάσης Μπουρλιάσκος, 2014) 17΄

Λευκά σπουργίτια (Άρης Αντιβάχης, 2015) 6΄

Inner Land (Βίβιαν Παπαγεωργίου, 2015) 18΄

Sunday (Βαγγέλης Σέρφας, 2014) 15΄

Memory Reloaded (Πάνος Παππάς, Δέσποινα Χαραλάμπους, 2013) 20΄

 

Κυριακή 22 Μαΐου 2016

11:00 πμ – 2:00 μμ   

Προβολή των βραβευμένων ταινιών της Camera Zizanio 2015

Α΄ Κατηγορία – έως 12 ετών

Χωρίς αύριο (Δημοτικό Σχολείο Χέρσου Κιλκίς) 10΄ (1ο Βραβείο)

Ας φανταστούμε το σχολείο των ονείρων μας (1ο Δημοτικό Σχολείο Βίβλου Νάξου) 4΄13΄΄ (2ο Βραβείο)

Το μεγάλο πείραμα (31ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης) 5΄34΄΄ (3ο Βραβείο)

Μαθήματα Ανακύκλωσης (4ο Δημοτικό Σχολείο Αργοστολίου) 2΄07΄΄ (Βραβείο Animation)

 

Β΄ Κατηγορία  – 13 έως 16 ετών

Αντίστροφη μέτρηση (5ο Γυμνάσιο Χανίων) 4΄50΄΄ (1ο Βραβείο)

Μια μέρα στο σπίτι (2ο Πειραματικό Λύκειο Αθήνας) 10΄(2ο Βραβείο)

Με μέτρο (Κινηματογραφικό εργαστήρι του 9ου Γυμνασίου Ηρακλείου) 7΄30΄΄ (3ο Βραβείο)

Τα θρανία μιλάνε (Γυμνάσιο Κερατέας) 6΄07΄΄ (3ο Βραβείο)

Άσπρος και μαύρος πίνακας (Αριστείδης Πεσμαζόγλου) 1΄38΄΄ (Βραβείο Animation)

 

Γ΄ Κατηγορία – 17 έως 20 ετών

Τι τους νοιάζει (1ο Λύκειο Κερατσινίου) 10΄ (1ο Βραβείο και Βραβείο του Συνήγορου του Παιδιού)

Τελικά, αξίζει; (Λύκειο Πεύκων Θεσσαλονίκης – Κινηματογραφική Λέσχη) 10΄ (2ο Βραβείο)

Το τέλος της αρχής (Βησσαρίωνας Κατωπόδης) 10΄ (2ο Βραβείο)

Το καλοκαίρι έφυγε (Νίκος Κολιούκος) 6΄24΄΄ (3ο Βραβείο)

Ξεκλειδωμένοι μέσα (20ο Λύκειο Αθήνας) 10΄ (Βραβείο Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Βραβείο Νίκου Καβουκίδη)

 

Η Camera Zizanio στο Περιστέρι

Όλα στο μυαλό μας είναι (21ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου, 2015) 10΄

Αποσπερίτης (13ο ΓΕΛ Περιστερίου, 2015) 12΄

Συζήτηση με θέμα «Ο κινηματογράφος στο σχολείο» με τον καλλιτεχνικό διευθυντή του Camera Zizanio  Νίκο Θεοδοσίου

 

8:00 μμ           Τελετή Λήξης – Απονομή βραβείων

 

Παράλληλες εκδηλώσεις

Σάββατο 21 – Κυριακή 22 Μαΐου 2016, ώρα 11πμ-1μμ

Εργαστήρι Κινουμένων Σχεδίων (animation box – τεχνική stop motion)

με την ευθύνη του Νεανικού Πλάνου (Φεστιβάλ Ολυμπίας, Camera Zizanio)

(απευθύνεται κυρίως σε παιδιά του Δημοτικού)

Όλες οι εκδηλώσεις και προβολές θα πραγματοποιηθούν στο Συνεδριακό–Πολιτιστικό Κέντρο του Δημαρχείου Περιστερίου (Εθνικής Αντιστάσεως & Καραθεοδωρή 1, ΤΚ: 121 34)

Είσοδος ελεύθερη

Πρόσβαση:

σταθμός «Περιστέρι»: Μετρό γραμμή 2 (Ελληνικό-Ανθούπολη)

  • στάση «Δημαρχείο»:

Τρόλεϊ:

12 (Ζάππειο-Περιστέρι)

24 (Πετρούπολη-Ίλιον-Στ. Άγιος Αντώνιος)

25 (Καματερό-Ίλιον-Στ. Άγιος Αντώνιος)

 

Λεωφορεία:

Α13 (Ομόνοια-Κηπούπολη)

892 (Αγ. Βαρβάρα-Χαϊδάρι-Αγ. Ανάργυροι)

891 (Αιγάλεω-Περιστέρι-Στ. Αττική)

748 (Χρυσούπολη-Ανθούπολη-Στ. Περιστέρι)

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Back to Top